Warszawa / Praga / ul. Czynszowa 6
  • Kamienica przy ul. Czynszowej 6, 2017, fot. J. Paluch, Pańska Skórka

  • Detal kamienicy przy ul. Czynszowej 6, 2017, fot. J. Paluch, Pańska Skórka

  • Józef i Helena Damscy, łódką po Wiśle, Warszawa, 1937, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Estera Wołkowicz (Eugenia Kowalska). Zdjęcie z dedykacją: „Kochanemu wujostwu i Stefanowi, wasza Geniusia, Łódź 17/12/1948 r.”, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Helena Damska (w środku) z wizytą u Estery Wołkowicz-Schnal i jej matki Belli, na zdjęciu także syn Estery, Tel Awiw, Izrael, 1966, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

Rodzina Damskich

„Prosiłam ją i zaklinałam, aby ze względu na nasze i dziecka dobro zrezygnowała z odwiedzin”, wspominała Helena Damska. „Ale matka pozostaje matką. Kilkakrotnie próbowała się sama do nas przedostać, aby tylko zobaczyć dziecko. Później, gdy przekonała się, że kochamy Gienię jak własną córkę, zaprzestała dalszych wizyt”.

Estera Wołkowicz miała 20 miesięcy. Od stycznia 1942 r. znajdowała się poza gettem. U Damskich przebywała pod fałszywym nazwiskiem Eugenia Kowalska, a domownicy pieszczotliwie nazywali ją Guga. Matka dziewczynki – Bella, ukrywała się na Żoliborzu.

Mała prawie nie opuszczała mieszkania. Czasami wieczorami zabierano ją na krótki spacer. „Nie miałam kłopotów z sąsiadami”, pani Helena przedstawiała dziewczynkę jako córkę siostry zabranej do obozu. „Uwierzyli w opowiadanie, albo nie chcieli mieszać się w moje sprawy”.

Dziewczynka pozostała u Damskich do końca okupacji.

» czytaj więcej na www.sprawiedliwi.org.pl