Warszawa / Ochota / ul. Raszyńska 58
  • Kamienica przy ul. Raszyńskiej 58, 2015, fot. A. Barański, Pańska Skórka

  • Kamienica przy ul. Raszyńskiej 58, 2015, fot. A. Barański, Pańska Skórka

  • Hanna Taborska z d. Popowska, fot. Muzeum POLIN

  • Stanisław Popowski, 1948, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Relacja Haliny Taborskiej, 2010, Muzeum POLIN

Rodzina Popowskich

– Wynajmowaliśmy siedmiopokojowe mieszkanie – wspomina Hanna Taborska z d. Popowska. – Ojciec, pediatra, miał gabinet z widokiem na Pola Mokotowskie.

Od 1939 roku Popowscy dzielili lokal z właścicielami. – Tłum się kłębił: rodziny z Gdańska i Łodzi, pacjenci, odbywały się komplety i zbiórki harcerskie. Wpadała ukrywająca się u sąsiadów pani Oksner, żeby piec z mamą serniki na sprzedaż.

W mieszkaniu wszystkie drzwi były przeszklone, co nie sprzyjało konspiracji. Co więcej, w hallu z wejściem do łazienki gospodyni, pani Grzybowska, godzinami gadała przez telefon. Pani Taborska recytuje swój wierszyk: „Chcesz się ukryć, wstąp na chwilę/Parę godzin spędzisz mile/Do wygódki się zabrania/Bo tam siedzi grzybcia Jania”.

– Bianka Perlmutter była moją szkolną przyjaciółką. Z getta dzwoniła, liściki przysyłała, spotkałyśmy się nawet w Sądach na Lesznie – mówi pani Hanna. – Tata przejął ją z umówionego z jej ojcem miejsca za murem. Załatwił blankiety metryk z parafii kościoła w Wilnie. Bianka została Janiną Marzec.

» czytaj więcej na www.sprawiedliwi.org.pl