Warszawa / Powiśle / ul. Tamka 30
  • Była siedziba Zgromadzenia Sióstr Urszulanek przy ul. Tamka 30, 2015, fot. M. Kaczyński, Pańska Skórka

  • Płaskorzeźba nad wejściem do byłej siedziby Zgromadzenia Sióstr Urszulanek przy ul. Tamka 30, 2015, fot. M. Kaczyński, Pańska Skórka

  • Siostra Andrzeja Górska, fot. Żydowski Instytut Historyczny

s. Andrzeja Górska (ss. Urszulanki)

Siostra Andrzeja Górska należała do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. W czasie okupacji ratowała dzieci żydowskie – zgodnie z poleceniami przełożonych. Te, które właśnie wyszły z getta, przejmowała i umieszczała w prowadzonych przez ss. urszulanki w domach dziecka w Warszawie, przy ulicy Tamka 30 i w Brwinowie.

„Kiedyś na Dworcu Warszawa Główna czekałam na pociąg z kilkumiesięcznym dzieckiem na ręku, żeby zawieźć je do zakładu w Brwinowie”, zapisała siostra Górska. „W pewnym momencie, na prawie pustym peronie, zorientowałam się, że ktoś z podróżnych zwrócił uwagę granatowego policjanta na ten dziwny widok: zakonnica z małym dzieckiem na ręku. Był to śliczny chłopczyk, ciemnowłosy, śniady, syn któregoś z przywódców powstania [w getcie]. Policjant zwlekał z reakcją, jakby nie rozumiejąc o co chodzi, a ja struchlała, pospiesznie wsiadłam w pierwszy nadjeżdżający pociąg”.

» czytaj więcej na www.sprawiedliwi.org.pl