Warszawa / Praga / ul. Kawęczyńska 58
  • Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 58, fot. J. Paluch, Pańska Skórka

  • Kolumny Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 58, widoczne ślady po kulach, fot. J. Paluch, Pańska Skórka

  • Ks. Stanisław Kubacki i ks. Michał Kubacki, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Ks. Michał Kubacki (w środku) podczas ceremonii 25-lecia kapłaństwa, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Relacja Haliny Aszkenazy-Engelhard, 2013, Muzeum POLIN

  • Relacja Haliny Aszkenazy-Engelhard, 2013, Muzeum POLIN

Ks. Michał Kubacki

„Ksiądz Kubacki i gosposia okazywali mi niezwykłą serdeczność. […] Chodziłam codziennie do księdza, który uczył mnie religii, zasad wiary i modlitw. Był to człowiek szlachetny i uczciwy, szanował moje pochodzenie i do niczego mnie nie zmuszał”, pisała Halina Aszkenazy-Engelhardt.

Dziewczyna uciekła z transportu na Majdanek. Za radą matki zgłosiła się do księdza Michała Kubackiego, wikariusza w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego.

„Usiadłam na ławeczce, […] kościół zawirował mi przed oczyma i upadłam. Gdy otworzyłam oczy stał nade mną – wysoki, siwy, o dobrych niebieskich oczach […]. «Co się stało? – zapytał – co cię do mnie sprowadza dziecko moje?». Najpierw zatroszczył się, żeby mnie nakarmić, następnie wyszukał dla mnie w archiwum metrykę chrztu. W przeciągu paru minut posiadałam to, o co walczyły dziesiątki tysięcy Żydów – dokument, za który ludzie płacili wiele pieniędzy”.

» czytaj więcej na www.sprawiedliwi.org.pl