Warszawa / Mokotów / ul. Pytlasińskiego 18
  • Dom przy ul. Pytlasińskiego 18, 2017, fot. A. Jędrzejczak, Pańska Skórka

  • Numer domu przy ul. Pytlasińskiego 18, 2017, fot. A. Jędrzejczak, Pańska Skórka

  • Marta Winter, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Józef Szulc podczas wojny, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Adela, kuzynka Szulców, Marta i Helena Czaplińska w pobliżu domu, Warszawa, 1943, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

  • Lidka Szulc z mężem po wojnie, fot. archiwum rodzinne, Muzeum POLIN

Rodzina Szulców

Szulcowie wynajęli mieszkanie w Warszawie w 1940 roku. Uszli przed armią radziecką z majątku koło Tarnopola. Przy Pytlasińskiego zamieszkali: trzypokoleniowa rodzina i jej gosposia Helena Czaplińska, a później także znajome Żydówki, Róża Rozensztok i Marta Winter. Róża była córką lekarza Szulców, Marta z kolei prawnika, z usług którego korzystał Józef Szulc. Wszyscy mieszkali przed wojną w okolicach Tarnopola.

Izrael Winter, ojciec Marty, zginął w egzekucji, Netka, jego żona, utrzymała kontakt z Szulcem. W 1943 roku zaproponował schronienie w Warszawie. Zaprzyjaźniony ksiądz miał wystawić dokumenty matce i córce, przed aresztowaniem zdążył przygotować metrykę jedynie Marcie. Netka zginęła.

Martę przetransportowała Lidka, córka Józefa. To ona z matką utrzymywały dom, handlowały żywnością na czarnym rynku. Marta poszła do szkoły, uczono ją podstaw religii katolickiej. Podczas powstania warszawskiego dziewczynka z Heleną Czaplińską trafiły do obozu przejściowego w Pruszkowie. Uciekły a zimowe miesiące przetrwały w okolicach Krakowa. W styczniu 1945 roku wróciły na ulicę Pytlasińskiego. Tu odszukali Martę dziadek i wuj.

» czytaj więcej na www.sprawiedliwi.org.pl